Kas ve İskelet Hastalıklarında Nöralterapi

Nöralterapi Kaç Seans Yapılır?

Nöralterapi seanslarının sıklığı her hastaya göre değişmekle beraber, uygulamayı yapan hekim tarafından karar verilir. Genelde yapılan uygulama haftada 1- 2 kez, 6- 10 seans şeklindedir.

Nöralterapide verilen İlaç Nedir?

Nöralterapide kullanılan ilaç prokain veya lidokain gibi kısa etki süreli (30 dakika- 2 saat) lokal anestezikler olup kortikosteroid (kortizon) içermemektedir.

Nöralterapinin Yan Etkisi Nedir?

Nöralterapinin yan etkileri oldukça nadir olup en sık görülen yan etkiler enjeksiyon yerinde morluklar, enjeksiyon bölgesinde geçici ağrı, uygulama sonrası uyuşukluktur. Çok nadir olarak lokal anestetiğe bağlı alerjik reaksiyon, damar veya sinir zedelenmesi, iç organ yaralanması görülebilir.

 Nöralterapinin Kullanılmaması Gereken Durumlar Nelerdir?

 Ciddi organ yetmezliği (ciddi kalp yetersizliği, …), malignite (kanser), enfeksiyon (bulaşıcı hastalık), Multipl Sklerozun (MS) akut evresi (MS’in birden ortaya çıktığı evre), Myastenia Gravis (miyasteni) ve  lokal anestetik ilaç alerjisinde nöralterapi uygulamamak gereklidir. Antikuagulan (kan sulandırıcı) ilaç kullanan hastalarda dikkatli olunması gerekmektedir.

Hamile, emziren anne ile çocuk ve yaşlılar dahil tüm yaş gruplarına uygulanabilir.  Hastanın hipertansiyon, diyabet (şeker hastalığı) gibi ek hastalığının olması tedaviye engel değildir. 

Nöralterapi,  vücudun iç dengesini düzenleyip iyileşme sağlayan bir enjeksiyon yöntemidir. Bu enjeksiyon yönteminde vücut üzerindeki belli noktalara veya alanlara lokal anestetik madde kullanarak uyarı verilmektedir. Nöralterapi yöntemi ile, vücudumuzda çok geniş bir elektriksel ağ yapısında olan  otonom  yani kontrolü  beyin tarafında otomatik olarak yapılan  sinir sisteminin uyarılmasını ve bu sinir sisteminin düzenlenmesini sağlamaktadır. Otonom sinir sistemi; nefes alma, sindirim sisteminin çalışması, kalbin normal ritminin sağlanması, vücut ısısının ayarlanması gibi beyin tarafından bilinçli olarak kontrol edilmeyen ve hayati öneme sahip olan organların otomatik işlemlerini düzenleyen bir sistemdir. Bu sistemde bozulma sonucu hastalıklar oluşmaktadır. Nöralterapi, bu  sistemdeki  bozulmuş olan  dengeyi  tekrar  düzenlemektedir. 

Nöralterapi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Nöralterapi tüm hastalıklarda kullanılmakta olup, belli başlı kullanım alanları aşağıda özetlenmektedir:

1)      Ağrı Tedavisi: Migren ve diğer baş ağrılarının tedavisi, boyun ağrısı, omuz ağrısı, kalça ağrısı, sırt ağrısı, bel ağrısı, dirsek ağrısı, karpal tünel sendromu (el bileğinde sinir sıkışması), myofasiyal ağrı (kas romatizması) ,nevraljiler (ani, kısa süreli, yanıcı, batıcı veya yakıcı ağrılar) postherpatik nevralji (zona), fibromyalji (yumuşak doku romatizması),…

2)      Kas İskelet Sistem Hastalıkları (romatizmal hastalıklar, dejeneratif hastalıklar ( kireçlenme), boyun-bel hernisi (boyun fıtığı, bel fıtığı),kas ağrıları,…

3)      Otonom sinir sistemi bozuklukları (Vücudun tüm istemsiz işlevlerini (kalbin çalışması, nefes almak) düzenleyen ve vücudun iç dengesini koruyan sistem: Aşırı terleme, menapoza bağlı oluşan şikayetler,menstrüasyon bozukluğu,…

4)      İç organlarda oluşan Hastalıklar (solunum yolu hastalıkları, tiroid hastalığı, prostat hastalığı, , karaciğer hastalığı, bağırsak hastalıkları (kabızlık, hassas barsak hastalığı), böbrek hastalığı,(idrar yolu hastalığı), pankreas hastalıkları, varis,…)

5)      Diğer Hastalıklar (tinnitus (kulak çınlaması, vertigo (baş dönmesi, hormonal bozukluklar, alerjik hastalıklar, spor yaralanmaları …